Prawidłowy montaż - nowa inicjatywa w starej sprawie
Sposób wykonania robót instalacyjnych stolarki budowlanej i ocena jakości wykonania, to temat, który nurtuje zarówno inwestorów, jak i wykonawców robót. W ślad za zainteresowaniem uczestników rynku kroczą różne inicjatywy, stawiające sobie za cel zmiany dotychczasowych standardów montażu.
Prawidłowy montaż - o inicjatywie
W inicjatywie „Prawidłowy montaż” uczestniczą firm handlowo-montażowych z różnych regionów Polski. Co ciekawe, firmy na co dzień konkurujące, które połączył wspólny cel, najwyższa jakość wykonania robót montażowych, znajdująca potwierdzenie w badaniach szczelności montażu wykonanych przez notyfikowane laboratorium badawcze.
W inicjatywie uczestniczą następujące firmy:
- AMAR z Widlina k. Pucka
- APREL z Warszawy
- BEMA-RES z Rzeszowa i Stalowej Woli
- FIX z Wrocławia
- KOMFORT z Radomia i Puław
- MULTIKO z Bielska-Białej, Chorzowa i Rybnika
- SZYMKO z Białegostoku
- WINDMAR z Tczewa i Gdyni
Uczestnicy inicjatywy „Prawidłowy montaż” wyznaczyli sobie trzy główne cele:
- Zdefiniowanie pojęcia „prawidłowy montaż okien”.
- Określenie i wyznaczenie poziomów właściwości użytkowych możliwych do osiągnięcia w wyniku prawidłowo wykonanych robót montażowych.
- Prezentację rozwiązań technicznych, które zapewnią inwestorom osiągnięcie odpowiednich poziomów właściwości użytkowych montażu okien.
Wszystkie trzy cele są ważne, ale najważniejsze wydają się być te zmierzające do zdefiniowania pojęcia „prawidłowy montaż” oraz wyznaczenia jasnych granic dla tego, co w montażu okien należy uznać za osiągalne i prawidłowe.
W minionych latach namnożyło się różnych sposobów montażu okien. „Ciepły montaż”, „szczelny montaż”, „montaż na piankę”, „montaż tradycyjny”, „montaż standardowy”, „montaż surowy”, a nawet „półmontaż”.
Wszyscy kojarzymy te nazwy, bo są powszechnie stosowane do określania usług montażowych. Nabywcy okien zachodzą w głowę czym różnią się między sobą, który lepszy, jaki wybrać dla realizowanych inwestycji?
W tym montażowym zamieszaniu, życie inwestorów i wykonawców stałoby się łatwiejsze, gdyby zastosować zupełnie nowy podział usług montażowych, podział niezwykle prosty, na montaż prawidłowy i montaż nieprawidłowy. Dalsze podziały są zbędne. Kto chce mieszkać komfortowo wybiera dla swoich okien montaż prawidłowy, kto ma inny plan na dom wybiera… inny sposób montażu.
Cel trzeci, prezentacja rozwiązań technicznych zapewniających osiągnięcie wyznaczonych poziomów właściwości użytkowych montażu, to już tylko naturalna konsekwencja realizacji celów wcześniej wyznaczonych. Jeśli mówi się „a”, to konieczne jest powiedzieć „b”.
Wyznaczając cel, którym jest osiągnięcie pewnych poziomów właściwości trzeba wskazać jak i przy użyciu jakich zestawów materiałów jest to osiągalne. W tym miejscu na uznanie zasługuje fakt, że inicjatywa „Prawidłowy montaż” odwołuje się w tym względzie do wyników badań konkretnych rozwiązań wykonanych na placu budowy przez notyfikowane laboratorium.
Po raz pierwszy uczestnicy chcą stworzyć własne, jasne standardy wykonania robót montażowych zamiast korzystać z lepszych lub gorszych wzorców oraz zmierzają do celu poprzez badania na placach budowy.
Statystyki pokazują, że co roku jest aż 7.000.000 okazji do wykonania prawidłowego montażu. Z uczestnikami nowej inicjatywy wydaje się to łatwiejsze do wykonania. Niech się mury pną do góry, a potem okna w otwory!
Strona internetowa inicjatywy: https://prawidlowymontaz.pl
OKNOTEST.PL
Jakub Błaszczyk 2019-08-06 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:16:49