Wymiana okien w bloku krok po kroku - Soudal & MAJ.R
Kto zamierza wymienić okna w domu lub mieszkaniu ma do wyboru dwie możliwości.
Pierwsza, dość powszechnie stosowana, to pójść drogą „na skróty”, w której przy minimum kosztów, prostymi środkami odtwarza się stan istniejący przed wymianą z wykorzystaniem nowych okien. To taka szybka usługa z pominięciem wymagań przepisów techniczno-budowlanych i aktualnego stanu wiedzy technicznej, w której cena jest ważniejsza od efektu. Nowe okno, kilka kotew, trochę pianki. Raz, dwa i gotowe. Skutek? Na jakiś czas znikną przecieki i przewiewy, ale szczęście długo nie potrwa.
Druga z możliwości, to wymiana okien z wykonaniem prawidłowego montażu. Jedyna i właściwa droga, jeżeli myślicie o rzeczywistej poprawie komfortu pomieszczeń i trwałych efektach w ekonomicznie uzasadnionym czasie. Zadanie skomplikowane, czasochłonne i kosztowne, w którym nie ma miejsca na żadne skróty.
Mieszkasz w bloku i chcesz wymienić okna? Zobacz na przykładzie wymiany okna w bloku wykonanej przez monterów firmy MAJ.R z Rawicza, jak to powinno być zrobione.
Prawidłowy montaż przy wymianie okien można podzielić na kilka etapów:
- Odkrywki i pomiary
- Demontaż okien i elementów budowlanych
- Oczyszczenie i naprawa ościeży
- Montaż nowych okien
- Termoizolacja i uszczelnienie połączeń okien z ościeżami
- Roboty wykończeniowe
Pomiar, to czynność, której nie warto lekceważyć, a przy wymianie okien prawidłowe wykonanie pomiaru często wymaga wykonania odkrywek. W całym okresie użytkowania, stare okna stopniowo „obrastają” warstwami tynków i farb. Trzeba skuć fragmenty ościeża żeby dotrzeć do litej powierzchni ścian konstrukcyjnych. Odkrywki pomogą ustalić prawidłowe wymiary okien, zakres napraw ościeży, sposób mocowania, izolacji termicznej oraz uszczelnień.
Gdy nowe okna dojadą na budowę ekipa może zabrać się do pracy. Na początek idzie demontaż starych okien i elementów budowlanych. Przygotujcie się do tego, bo, to kawał brudnej roboty. Po wyjęciu okna, trzeba podjąć decyzję, co zrobić z parapetami? Demontować, czy zostawić? To kwestia o kluczowym znaczeniu dla dalszej poprawności wykonania robót.
Pozostawienie starych parapetów na swoich miejscach i posadowienie na nich nowego okna, to poważny błąd, który wyklucza możliwość poprawnego wykonania izolacji termicznej oraz uszczelnień pod progiem okna, w miejscu najbardziej narażonym na skutki odziaływania deszczu, wiatru i wilgoci. Nawet wtedy, gdy oba parapety są w idealnym stanie i tak powinny zostać zdemontowane i powtórnie zamontowane, gdy przyjdzie na to odpowiedni czas.
Po usunięciu starego okna i demontażu parapetów można w pełni ocenić stan techniczny ościeża i zobaczyć przeróżne „niespodzianki” pozostawione przez budowlańców albo poprzednie ekipy monterów. Krzywizny, ubytki murów, jakieś pseudo uszczelnienia, to nic niezwykłego przy wymianie okien. Wszystko co zbędne należy z otworu okiennego usunąć, a wszystko co błędne naprawić.
Monterzy firmy MAJ.R do napraw ubytków w podłożach litych wykorzystali dwuskładnikową, bezstyrenową żywicę winylestrową Soudafix VE 400-SF, a do wypełniania spoin pomiędzy materiałami budowlanymi kleju poliuretanowego Soudatherm Fasada. Po wstępnym przygotowaniu, cały otwór okienny został zabezpieczony przed wpływem wilgoci i infiltracji powietrza przy użyciu membrany uszczelniającej Soudatight SP. Na uwagę zasługuje sposób, w jaki to wykonano. Nakładanie elastycznej, gazo- i paroszczelnej membrany na bazie wodnej dyspersji tworzyw sztucznych za pomocą agregatu do natrysku bezpowietrznego bezpośrednio z opakowania, to ewenement w montażu okien. Kapitalny pomysł, prosty, szybki i dokładny!
Następny krok, to odbudowanie elementów ościeża, które zostały wcześniej usunięte z powodu ich wadliwego wykonania. W progu zamiast gruzu i pianki pojawiły się bloczki betonu komórkowego. Do ich mocowania monterzy MAJ.R użyli kleju poliuretanowego Soudatherm Fasada. Dopiero tak przygotowany otwór okienny można uznać, za gotowy do montażu nowego okna.
Zadanie numer jeden, to ustalenie właściwej pozycji okna w ościeżu. Pozycjonując okno należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych od strony muru konstrukcyjnego oraz od strony węgarka.
Kolejny krok, to podparcie konstrukcji. Monterzy MAJ.R wykorzystali do tego klocki podporowe z litego PVC. To rozwiązanie w 100% poprawne, mądre i profesjonalne. Na pewno lepsze od kombinacji plastikowych klinów montażowych.
Mocowanie mechaniczne wykonano przy użyciu kotew i łączników. 14 punktów mocowania o wytrzymałości większej niż 300 Niutonów każdy, daje olbrzymi zapas bezpieczeństwa biorąc pod uwagę przewidywane obciążenie okna wiatrem na poziomie 600 Niutonów.
Po zamocowaniu okna, w przestrzeni szczelin dylatacyjnych pomiędzy płaszczyzną ramy ościeżnicy, a murem węgarka umieszczono sznur dylatacyjny ze spienionego polietylenu. Zastosowanie okrągłego w przekroju, nienasiąkliwego sznura polietylenowego, to rodzaj wstępnego wypełnienia spoiny, które przy wykonywaniu uszczelnienia zewnętrznego pozwoli ograniczyć zużycie uszczelniacza i zapewni maksymalną elastyczność połączenia styku okna z murem.
Warstwę izolacji termicznej wokół okna wykonano przy użyciu niskorozprężnej, szybkoutwardzalnej pianki poliuretanowej Soudal Flexifoam o ekstremalnie wysokiej zdolności do odkształcenia elastycznego. Po 40 minutach od aplikacji pianki, nadmiary zostały obcięte, a wewnętrzne połączenie okna z ościeżem oraz wszystkie elementy budowlane w obrębie ościeża zostały zabezpieczone przed wpływem wilgoci i infiltracji powietrza przy natryskowym użyciu membrany uszczelniającej Soudatight SP.
Tempo i dokładność z jaką można wykonać prawidłowe uszczelnienie połączeń okien z ościeżami korzystając z nowych rozwiązań i technologii firmy Soudal naprawdę robi wrażenie.
Zewnętrzne uszczelnienie połączenia okna z ościeżem wykonano przy użyciu elastycznego niskomodułowego uszczelniacza hybrydowego Soudaseal 215 LM. To materiał certyfikowany, jako element montażu RAL. Odpowiednią elastyczność zapewnia polietylenowy sznur dylatacyjny nadając połączeniu optymalny kształt.
Po zamontowaniu okna i wykonaniu wewnętrznych i zewnętrznych uszczelnień przychodzi czas na montaż parapetów. Parapet wewnętrzny oparto na bloczkach z betonu komórkowego, a do mocowania i wypełniania przestrzeni pomiędzy elementami wykorzystano klej poliuretanowy Soudabond Turbo. To kolejny przykład kompetencji monterów firmy MAJ.R. Użycie do mocowania i wypełniania spoin właściwych materiałów zamiast zwykłej pianki poliuretanowej zapewnia odpowiednią wytrzymałość, izolacyjność termiczną oraz ogranicza ryzyko deformacji mocowanych elementów.
Ostatni etap prawidłowego montażu przy wymianie okien, to odtworzenie kształtu ościeża. W tym przypadku użyto do tego płyt kartonowo-gipsowych mocowanych do ściany dwoma rodzajami kleju jednocześnie. Przestrzenie pomiędzy krawędziami wypełniono używając kleju poliuretanowego Soudatherm Fasada. Do wykończenia styków płyt z oknem i płaszczyzną parapetu wykorzystano elastyczny niskomodułowy uszczelniacz hybrydowy Soudaseal 215 LM.
W tym miejscu kończy się zadanie monterów okien, reszta drobnych prac wykończeniowych należy już do użytkownika. Jeżeli oglądacie ten film przed wymianą okien, wiecie już mniej więcej, jak to może u was wyglądać, jeżeli jesteście po wymianie okien, wiecie czego u was nie zrobiono, chociaż mogło i powinno być zrobione.
Pozostaje jeszcze wspomnieć o czasie wykonania i kosztach takiej wymiany. Jedno okno od demontażu do wstępnego wykończenia ościeża to czas od 8 do 10 godzin, które rozłożą się na 2 lub 3 dni robocze w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. To czas niezbędny do wysychania powierzchni, utwardzania i wiązania materiałów używanych do wykonywania poszczególnych prac. Co do kosztów, nie ma sposobu by z góry określić je w sposób precyzyjny, mogą i będą się zmieniać się w zależności od zakresu prac, rodzaju i ilości zużytych materiałów, a w szczególności od liczby i rodzaju „niespodzianek”, z którymi przyjdzie się zmierzyć monterom. Lepiej przyjąć, że tanio nie będzie, bo wymiana okien z prawidłowym montażem, to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie przychodzi wykonywać monterom okien. Nie będzie niczym szczególnym, gdy cena usługi zbliży się albo przekroczy cenę okna, bo i tak być może.
Na zakończenie apel, bądźcie przezorni i ostrożni przy podpisywaniu umów! Jeżeli słyszycie, obietnicę wymiany wszystkich okien w mieszkaniu w jeden dzień, to znak, że wykonawca chce iść „na skróty”. Nie musicie się na to godzić, ale wybór drogi i wszelkie następstwa zależą tylko od was. Gdy rezultat wymiany okien jest dla was ważniejszy od ceny, stawiajcie na sprawdzone firmy, sprawdzonych monterów i sprawdzone materiały. Duet MAJ.R i Soudal pasuje do takiej roboty, jak ulał.
Oknotest.pl 2024-11-16 16:44:00