Szukaj w Oknotest.pl

reklama

CLIMATOP LUX - więcej naturalnego ciepła

Wrzesień 2011
Za wysokie rachunki za ogrzewanie?
Za wysokie rachunki za ogrzewanie

Energooszczędność i nowe regulacje prawne

Obecnie na świecie i w wielu krajach europejskich, także w Polsce, podejmowane są działania zmierzające do racjonalizacji wykorzystania energii, zastosowania jej odnawialnych źródeł i wdrażania nowych, wysokoefektywnych technologii. Jednym z rezultatów tych działań, będą wkrótce nowe regulacje prawne określające kwestie zużycia energii przez wyroby budowlane, w tym również okna.

Wprowadzana właśnie w życie, we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej, Dyrektywa 2010/30/EU, dotycząca etykietowania produktów związanych z energią, w tym także oszkleń okiennych, pozwoli klientowi wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

CLIMATOP LUX spełnia wymagania klasy energetycznej „A” we wszystkich krajach (Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Dania, Finlandia) gdzie istnieje system klas energetycznych dla okien lub szyb zespolonych.
CLIMATOP LUX
reklama

CLIMATOP LUX spełnia wymagania klasy energetycznej „A” we wszystkich krajach (Wielka Brytania, Słowacja, Czechy, Dania, Finlandia) gdzie istnieje system klas energetycznych dla okien lub szyb zespolonych.

Klasyfikacja literowa od A do G obrazowana kolorami od ciemnozielonego do czerwonego – na wzór tej stosowanej w sprzęcie AGD – odpowiada oszczędnościom energii i jej kosztom dla użytkownika. Najbardziej efektywną jest klasa A,   oznaczana kolorem zielonym. Odpowiednie etykiety z efektywnością energetyczną są już obecne m.in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Czechach i na Słowacji. Wszędzie tam do obliczenia odpowiedniej klasy energetycznej okna bierze się pod uwagę całkowitą przepuszczalność energii Solar Factor g (zyski ciepła) oraz współczynnik przenikania Ug (straty).

Aby spełnić rygorystyczne wymagania, współczesne szyby stają się czymś znacznie więcej niż tylko przezroczystym wypełnieniem ramy okiennej. Nowoczesne powłoki niskoemisyjne stosowane w szybach dwukomorowych sprawiają, że okna stają się bardziej wydajne energetycznie niż ściany, a w konsekwencji wpływają na bilans energetyczny całego budynku.

Aktywne wykorzystanie promieniowania słonecznego

Obok ograniczenia strat ciepła, szyby dwukomorowe takie jak CLIMATOP LUX w budynkach energooszczędnych mają za zadanie pozyskanie maksymalnej ilości promieniowania słonecznego w sezonie grzewczym. W Polsce, w zależności od miejsca, Słońce dostarcza w ciągu roku od 900 kWh do 1200 kWh energii na każdy m2 powierzchni. Dlaczego więc nie wykorzystać takiego potencjału?

reklama

Najnowsze szyby dwukomorowe CLIMATOP LUX z powłokami niskoemisyjnymi SGG PLANITHERM LUX, o współczynniku Ug=0,7 W/m2K, współczynniku Solar Factor g=0,62 i współczynniku TL=0,73 pozwalają na optymalne wykorzystanie energii słonecznej, dzięki czemu można zaoszczędzić na konwencjonalnych systemach grzewczych oraz na wykorzystaniu energii elektrycznej w celu doświetlania pomieszczeń. Paradoksalnie, więc aby zmniejszyć zużycie energii trzeba powiększyć okna. Oczywiście okna z szybami dwukomorowymi CLIMATOP LUX, w których zastosowano odpowiednie powłoki niskoemisyjne.

Poniżej w tabeli można zauważyć jak dużo energii dostarcza nam Słońce oraz ile można wydać na ogrzewanie prądem elektrycznym budynku jednorodzinnego o pow.150m2.

Średnia ilość energii słonecznej padającej na 1m2
powierzchni w Polsce w ciągu 1 roku
1000 kWh 25 m2 oszklenia
25 000 kWh
Tyle rocznie zyskujemy dzięki Słońcu
12 500 zł
Średnia ilość energii potrzebnej do ogrzania 1m2
domku w ciągu 1 roku
160 kWh 150 m2 powierzchni domu
24 000 kWh
Tyle rocznie wydajemy na energię
12 000 zł
Zużycie energii na poszczególne cele w budynku jednorodzinnym
Zużycie energii na poszczególne cele w budynku jednorodzinnym

Co alternatywnie w ciągu roku daje nam 1000 kWh energii słonecznej na 1m2:

kWh 1000 100 l oleju opałowego
Watt 1000000 100 tyś żarówek 100 W
kcal 860000 246 dni dziennego zapotrzebowania na kcal dla dorosłego mężczyzny lub
ponad 1500 tabliczek czekolady
KM 1360 średnia moc 14 samochodów osobowych

Biorąc pod uwagę powyższe, ze względów energetycznych bardziej korzystne jest projektowanie w budynkach okien o dużych powierzchniach przeszkleń, przy jak najmniejszym udziale powierzchniowym ramy okiennej. Dzięki temu uzyskamy większe zyski ciepła od Słońca, a jednocześnie niższy całkowity współczynnik przenikania ciepła dla okna. To właśnie rama okienna oraz połączenie szklenie-rama są słabym punktem okna, jeśli chodzi o jego charakterystykę cieplną, dlatego należy dążyć do zmniejszenia udziału ich powierzchni w całkowitej powierzchni okna.

Zyski słoneczne w ciągu lata

To, co sprzyja zyskom energii słonecznej zimą, może stanowić latem wyzwanie. Jeśli możliwe są zyski ciepła zimą, to w lecie, w przypadku dużych przeszkleń na południowej ścianie domu, może dochodzić do przegrzewania pomieszczeń. Można się jednak przed tym uchronić. W celu zachowania komfortu cieplnego w budynku energooszczędnym najprostszym sposobem jest, więc stosowanie urządzeń przeciwsłonecznych. Podstawowym rozwiązaniem jest stosowanie okapów, które umożliwiają penetrację promieniowania słonecznego do wnętrza budynku w zimie, gdy słońce stoi nisko na horyzoncie, natomiast zatrzymują je w lecie, gdy słońce znajduje się wysoko.

Nasłonecznienie wnętrza pomieszczenia zimą i latem
Nasłonecznienie wnętrza pomieszczenia zimą i latem

Okna wychodzące na południe dają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, kiedy słońce stoi nisko. Takie ukierunkowanie elewacji pozwala, więc na lepsze docieplenie pomieszczeń w zimie. Natomiast w lecie okna wychodzące na południe mogą być z łatwością chronione przed nadmiarem słońca za pomocą zadaszeń lub balkonów.

reklama

Innymi typowymi rozwiązaniami ograniczającymi dostęp promieniowania słonecznego do wnętrza budynku są rolety, żaluzje, czy też okiennice. Dla zachowania komfortu cieplnego w lecie ważne jest również, by budynek energooszczędny charakteryzował się stosunkowo wysoką akumulacyjnością cieplną przegród. Dzięki temu nadmierne chwilowe zyski ciepła mogą być magazynowane w ścianach budynku i ewentualnie wykorzystywane w późniejszym okresie. Wysoka bezwładność cieplna wpływa na wyrównanie profilu wahań temperatury w pomieszczeniach, co gwarantuje komfort mieszkańcom budynku.

Podsumowanie

Izolacja termiczna, to „gorący” termin w słowniku producentów szkła budowlanego oraz okien. Jeszcze nie tak dawno dla szyby zespolonej trudno było uzyskać ten współczynnik na poziomie 2 W/m2K, zaś dziś standardem jest wartość 1,0 W/m2K, a nawet mniejsza. Obecnie izolacja termiczna jest już nie celem samym w sobie, lecz elementem składowym bilansu energetycznego budynku (bilans energetyczny to różnica pomiędzy stratami i zyskami ciepła). W przypadku okien kluczowe w bilansie są jeszcze współczynniki Solar Factor g – współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej oraz TL– współczynnik przepuszczalności światła. Im wyższe wartości osiągają współczynniki Solar Factor g i TL, tym bilans energetyczny jest bardziej korzystny, osiągając nawet wartości dodatnie.

W naszej strefie klimatycznej ciepłe i słoneczne dni są bardzo rzadkie w sezonie grzewczym. Jest to o tyle istotne, że w pasywnym budownictwie zysk ciepła w nieruchomości w około 45% pochodzi od energii słonecznej, dlatego kluczowe jest, aby promienie słońca dochodziły do wnętrza bez większych przeszkód. Optymalne połączenie powyższych trzech współczynników w nowoczesnych szybach dwukomorowych CLIMATOP LUX czyni je doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie przede wszystkim energooszczędność, ochronę środowiska, komfort i co najważniejsze niższe rachunki.

GLASSOLUTIONS POLSKA

Oknotest.pl 2011-09-05 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-04 14:40:23


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024