Szukaj w Oknotest.pl
reklama

Ciepłe ramki dystansowe w szybach zespolonych

Sierpień 2019

W każdym nowym domu jest okno, w oknie szyba zespolona, a w szybie ramka, która oddziela od siebie pojedyncze tafle szkła. Ten niepozorny element konstrukcyjny spełnia trzy istotne role. Po pierwsze, wpływa na przenikalność cieplną okna. Po drugie, odpowiada za temperaturę krawędziowej części powierzchni szyby i związane z tym zjawisko kondensacji pary wodnej. Po trzecie, zdobi, upiększa i dodaje charakteru każdej konstrukcji okiennej. Spójrzmy na ramki dystansowe od strony estetyki okna.

Ramki dystansowe w szybie zespolonej

W Polsce, przemysłowa produkcja okien z PVC rozpoczęła się w roku 1974. Tę datę przyjęlibyśmy także za początek masowego stosowania w konstrukcjach okiennych termoizolacyjnych szyb zespolonych składających się z dwóch lub trzech tafli szkła łączonych w pakiety o różnej całkowitej grubości.

reklama

Do lepszego wykorzystania cieplnych właściwości gazów w oszkleniach okien, konieczne było stworzenie odpowiednio szerokiej i szczelnej przestrzeni pomiędzy taflami szkła tworzącego pakiet szyby zespolonej. Odstęp pomiędzy pojedynczymi szybami uzyskano dzięki zastosowaniu elementów, które ze względu na pełnioną funkcję zaczęto powszechnie nazywać ramkami dystansowymi.

Ramka dystansowa w szybie jednokomorowej
Ramka dystansowa w szybie jednokomorowej
Ramka dystansowa w szybie dwukomorowej
Ramka dystansowa w szybie dwukomorowej

W początkowej fazie produkcji szyb zespolonych podstawowym materiałem, z którego powstawały ramki dystansowe było aluminium. W szybach stanowiących oszklenia zarówno okien białych, jak i jedno oraz dwustronnie kolorowych stosowano wyłącznie srebrzysto-szare ramki odpowiadające barwą metalowi, z którego je wykonano. W tamtych czasach nikt jeszcze nie przejmował się zjawiskiem nadmiernych strat energii oraz brakiem wyszukanej estetyki materiałów. Wraz z rosnącą popularnością okien kolorowych, inwestorzy narzekali, że aluminiowa ramka okazuje się być elementem nie zawsze właściwie dostosowanym do estetyki całej konstrukcji.

Mniej więcej w tym samym czasie na rynek budowlany wkroczyło pojęcie energooszczędności. Potrzeby inwestorów i środowiska dały asumpt do poszukiwań nowych materiałów do produkcji ramek dystansowych. Najpierw pojawiły się w szybach zespolonych ramki dystansowe ze stali szlachetnej. Zastosowanie nowego materiału z pewnością przyczyniło się do poprawy izolacyjności termicznej krawędzi szkła, ale w niewielkim tylko stopniu wpływało na estetykę, bowiem stal szlachetna za wyjątkiem połysku niewiele różni się barwą od aluminium.

Ciepłe i kolorowe ramki dystansowe

Rosnące zapotrzebowanie na okna energooszczędne spowodowało, że producenci szkła i szyb podjęli prace nad stworzeniem ramek dystansowych, które pozwoliłyby w jeszcze większym stopniu ograniczyć straty ciepła występujące w obrębie krawędzi szyb zespolonych.

reklama

Najlepszym materiałem okazały się być tworzywa sztuczne. Wraz z pojawieniem się ramek dystansowych z tworzyw sztucznych pojawiły się nowe możliwości kolorystyczne, a co za tym idzie możliwości kształtowania estetyki okien i drzwi balkonowych z PVC-U zgodnie z potrzebami i upodobaniami architektów i inwestorów.

Kolory ramek międzyszybowych Swisspacer. Wzornik kolorów ramek dystansowych.
Kolory ramek międzyszybowych Swisspacer. Wzornik kolorów ramek dystansowych.

Jednym z wiodących producentów ciepłych ramek dystansowych z tworzyw sztucznych jest szwajcarska firma SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG, dostarczająca producentom szyb zespolonych ramki marki SWISSPACER, a jej wiodącym produktem są ramki SWISSPACER Ultimate.

Aktualnie ramki dystansowe Swisspacer dostępne są w 17 różnych kolorach palety RAL z dodatkowym wewnętrznym podziałem na kolory standardowe oraz specjalne:

Przykład barw ramek dystansowych SwisspacerKolor SWS*Kod SWSTyp koloru
kolor RAL 7035 - Jasny szary RAL 7035 - Jasny szary 17 Kolor standardowy
kolor RAL 8003 - Brązowy jasny RAL 8003 - Brązowy jasny 05 Kolor standardowy
kolor RAL 8014 - Brązowy ciemny RAL 8014 - Brązowy ciemny 06 Kolor standardowy
kolor RAL 9005 - Czarny RAL 9005 - Czarny 02 Kolor standardowy
kolor RAL 9016 - Biały RAL 9016 - Biały 03 Kolor standardowy
kolor RAL 9023 - Tytanowy RAL 9023 - Tytanowy 01 Kolor standardowy
kolor RAL 1001 - Beżowy RAL 1001 - Beżowy 16 Kolor specjalny
kolor RAL 1011 - Beżowobrązowy RAL 1011 - Beżowobrązowy 12 Kolor specjalny
kolor RAL 1015 - Kość słoniowa RAL 1015 - Kość słoniowa 15 Kolor specjalny
kolor RAL 1016 - Żółty siarkowy RAL 1016 - Żółty siarkowy 07 Kolor specjalny
kolor RAL 1034 - Żółty pastelowy RAL 1034 - Żółty pastelowy 13 Kolor specjalny
kolor RAL 5003 - Szafirowy RAL 5003 - Szafirowy 04 Kolor specjalny
kolor RAL 6010 - Trawiasty RAL 6010 - Trawiasty 14 Kolor specjalny
kolor RAL 6018 - Żółtozielony RAL 6018 - Żółtozielony 08 Kolor specjalny
kolor RAL 6026 - Zielony Opal RAL 6026 - Zielony Opal 09 Kolor specjalny
kolor RAL 7013 - Brązowozielony RAL 7013 - Brązowozielony 11 Kolor specjalny
kolor RAL 8012 - Czerwonobrązowy RAL 8012 - Czerwonobrązowy 19 Kolor specjalny
*Numery kolorów podane w tabeli zgodne z numeracją palety RAL, określenie barwy według nomenklatury Swisspacer

Szeroka gama kolorystyczna ramek dystansowych sprawia, że szyba zespolona oraz okno mogą być teraz traktowane, jak element architektoniczny wpływający na estetykę obiektu już na etapie projektowania i dobierane odpowiednio do potrzeb, funkcji konstrukcji i gustów użytkowników.

Niezależnie od koloru, detalem, który również wpływa na estetyczne oceny szyb zespolonych jest sposób wykonania narożnych połączeń ramek dystansowych. Niby drobiazg, ale praktyka pokazuje, że wart uwagi bowiem na ten element często zwracają uwagę także nabywcy okien. Swisspacer proponuje trzy możliwości wykonania narożnych połączeń ramek dystansowych: Połączenie spawane, połączenie montowane oraz połączenie gięte.

Ramka dystansowa Swisspacer z narożem spawanym
Ramka dystansowa Swisspacer z narożem spawanym
Ramka dystansowa Swisspacer z narożem montowanym
Ramka dystansowa Swisspacer z narożem montowanym
Ramka dystansowa Swisspacer z narożem giętym
Ramka dystansowa Swisspacer z narożem giętym

Ostateczny wybór sposobu połączeń narożnych przyjęty przez producenta szyb zespolonych jest niezależny od wytwórcy ramek dystansowych, jednak użytkownicy okien składając zamówienie na okna w punktach sprzedaży w każdym przypadku mogą uwzględnić ten szczegół wykonania o ile jest dla nich ważny ze względów estetycznych.

Diabeł tkwi w szczegółach

reklama

To znane powiedzenie, jak ulał pasuje do zagadnień estetycznej oceny wykonania szyb zespolonych stanowiących element konstrukcji okiennej. Jeśli coś jest dla nas ważne z punktu widzenia naszych upodobań, przyzwyczajeń lub potrzeb, na przykład kolor ramki dystansowej albo sposób wykonania połączeń narożnych ramek dystansowych bądź liczba takich połączeń, warto to ująć i określić podczas składania zamówienia.

Praktyka pokazuje, że brak konkretnego określenia takich drobnych detali prowadzi czasem do wielkich konfliktów pomiędzy kontrahentami. Spór dotyczący kwestii estetycznych okien i drzwi albo szyb zespolonych nigdy nie jest łatwy do rozstrzygnięcia, a przepisy kodeksu cywilnego, a konkretnie art. 357 podpowiada, że w przypadku, gdy jakość rzeczy nie jest oznaczona przez czynność prawną, (umowę), wykonawca powinien świadczyć rzeczy średniej jakości. Konia z rzędem temu, kto potrafi precyzyjnie tę średnią estetyczną jakość wyznaczyć.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-08-09 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:15:59


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.