Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Gwarancja na okna i montaż - na to uważaj i sprawdź przed zakupem!

Październik 2023

Czy gwarancja na okna i montaż tym lepsza im dłuższa? Nic z tego! Długość okresu gwarancji nie ma większego znaczenia dla jakości ochrony nabywcy. Nabywcy okien sądzą, że długi okres gwarancji chroni ich zawsze, wszędzie i pod każdym względem. Niestety, to tak nie działa.

Zgodnie z art. 577 § 1 K.c. gwarancja jakości, to oświadczenie przedsiębiorcy, zazwyczaj producenta okna albo wykonawcy usługi, które określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy rzecz lub usługa nie mają właściwości określonych w tym oświadczeniu. Masz 10 lat gwarancji na okna i montaż? Lepiej uważaj i sprawdź czego dotyczy i jak działa!

Gwarancja, na co zwrócić uwagę i jakich zapisów szukać?

reklama

Wiele osób działa w przeświadczeniu, że każda reklamacja wad okna lub montażu związana jest z gwarancją jakości, tak jakby samo udzielnie gwarancji było czymś obowiązkowym i oczywistym oraz dotyczyło wszelkich możliwych wad okien i montażu. W przypadku pojawienia się zastrzeżeń, co do jakości rzeczy lub usług, kupujący składają reklamację w przekonaniu, że korzystają z prawa wynikającego z udzielonej gwarancji jakości i oczekują, że wada zostanie niezwłocznie usunięta.

Wielkie bywa ich zdziwienie i złość, gdy spotykają się z odmową uznania roszczenia, co wcale nie jest przypadkiem rzadkim. Niestety gwarancja jakości, to w praktyce najsłabszy instrument ochrony praw nabywcy, ponieważ w dużej mierze zależy od woli gwaranta, czyli przedsiębiorcy składającego oświadczenie gwarancyjne.

To gwarant decyduje o okresie, zakresie i warunkach udzielanej gwarancji, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i jakich zapisów szukać, gdy oświadczenie gwarancyjne zostaje złożone na piśmie i przyjmuje postać karty gwarancyjnej.

Jeżeli udzielana gwarancja jakości jest dla kupującego ważnym elementem, wpływającym na podjęcie decyzji o zawarciu umowy, w jego najlepszym interesie leży zwrócenie uwagi i szukanie w oświadczeniu gwarancyjnym poniższych informacji.

Nazwy i adresu gwaranta

reklama

Gwarancji na okno z reguły udziela producent wyrobu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dystrybutor nie będący producentem okna złożył odrębne oświadczenie gwarancyjne, obejmując to samo okno własną gwarancją jakości.

W przypadku, gdy jest dwóch niezależnych od siebie gwarantów jakości tej samej rzeczy, nabywca może wedle własnego uznania wybrać tego, od którego będzie żądał wykonania zobowiązania.

Pismo reklamacyjne kupującego powinno zawsze wyraźnie wskazywać nazwę i adres gwaranta, do którego kierujemy żądanie oraz podstawę podjętego działania.

Uprawnionego z gwarancji

Przyjęło się uważać, że każda osoba posiadająca kartę gwarancyjną jest jednocześnie uprawnionym z gwarancji, któremu przysługuje prawo żądania od gwaranta wykonania zobowiązań wynikających ze złożonego przez niego oświadczenia.

Rzeczywiście, tak najczęściej bywa, ale zdarzają się również przypadki udzielania tak zwanej gwarancji imiennej, a wtedy uprawnionym z gwarancji jest wyłącznie osoba wyraźnie wskazana w oświadczeniu gwarancyjnym.

Gdy gwarant udziela gwarancji imiennej, przejście uprawnień gwarancyjnych na kolejnego uprawnionego wymaga cesji praw, co wcale nie musi być takie oczywiste, jak się wydaje, szczególnie wtedy, gdy taka cesja wymaga uprzedniej zgody gwaranta.

Opisu procedury, której uprawniony ma przestrzegać, aby móc skorzystać z gwarancji

reklama

Zdarza się, że procedury reklamacyjne obligują nabywców do składania reklamacji w punkcie zakupu towaru lub usługi. Nabywcy składają pisma reklamacyjne, ale często nie wskazują w nich, że działają na podstawie oświadczenia gwarancyjnego oraz żądają wykonania zobowiązania przez wskazanego w piśmie gwaranta.

Sprzedawca otrzymując takie pismo reklamacyjne nie wie do kogo kierowane jest żądanie oraz jaka jest intencja i wola uprawnionego. Nie wie, czy zamiarem uprawnionego jest korzystanie z uprawnień wynikających z gwarancji, czy też roszczenie jest kierowane wyłącznie do sprzedawcy w ramach procedur wynikających z przepisów o niezgodności towaru z umową.

Już tylko ta jedna kwestia wyraźnie pokazuje, że procedura reklamacyjna powinna być opisana w oświadczeniu gwarancyjnym w sposób jasny i zrozumiały po to, by nie komplikować i nie utrudniać nabywcy korzystania z gwarancji, a sprzedawcy umożliwić właściwe prowadzenie postępowania reklamacyjnego.

Rzeczy, których dotyczy gwarancja oraz właściwości tych rzeczy, których brak powoduje wadliwość

Gwarant może udzielić gwarancji na okno lub montaż, ograniczając swoją odpowiedzialność tylko do wybranych cech rzeczy albo usługi.

Całkiem możliwe jest udzielnie gwarancji na przenikalność cieplną okna i jednoczesne wyłączenie odpowiedzialności za jego szczelność na przenikanie powietrza bądź wodoszczelność.

Jednym z częściej spotykanych przykładów próby wyłączenia odpowiedzialności gwaranta za właściwości rzeczy jest odmowa wykonania zobowiązań gwarancyjnych w przypadku pęknięcia szyby pod wpływem różnic i zmian temperatur.

Warunków, na jakich udzielono gwarancji

Można zrozumieć, że kupujący cieszy się słysząc, że na okno udziela się 10 lat gwarancji, ale ta radość może być szybko zmącona, jeżeli nie sprawdzi pod jakimi warunkami udzielono tak długiej gwarancji.

Szumnie ogłaszane wieloletnie okresy gwarancji na okna lub montaż mają to do siebie, że najobszerniejszy rozdział oświadczenia gwarancyjnego nosi tytuł: „Ograniczenia i wyłączenia gwarancji”.

Samo udzielenie gwarancji przez producenta okna nie jest obowiązkowe, a o terminie, zakresie i warunkach udzielanej gwarancji decyduje przedsiębiorca składający oświadczenie gwarancyjne.

Producencie okien, udzielający wieloletnich gwarancji na swoje wyroby i usługi chętnie i kreatywnie korzystają z możliwości wyłączenia i ograniczenia własnej odpowiedzialności, dlatego zawsze warto poznać treść oświadczenia gwarancyjnego jeszcze przed zawarciem umowy.

Oświadczenie gwarancyjne - co musi zawierać?

Wyszukanie odpowiednich zapisów w treści oświadczeń gwarancyjnych producentów okien i wykonawców usług montażowych nie powinno być kłopotliwe o ile tylko nabywca zechce na tę czynność poświęcić chwilę czasu. Artykuł 5771 § 2 Kodeksu cywilnego wskazuje konieczną zawartość treści poprawnie złożonego oświadczenia gwarancyjnego. Oświadczenie gwarancyjne musi zawierać:

  • Wyraźne stwierdzenie, że w przypadku braku zgodności rzeczy sprzedanej z umową kupującemu z mocy prawa przysługują środki ochrony prawnej ze strony i na koszt sprzedawcy oraz że gwarancja nie ma wpływu na te środki ochrony prawnej;
  • Nazwę i adres gwaranta;
  • Opis procedury, której uprawniony ma przestrzegać, aby móc skorzystać z gwarancji;
  • Wskazanie rzeczy, których dotyczy gwarancja;
  • Warunki gwarancji.

Gwarancja na okna ile lat obejmuje?

Żadna norma, ani żaden przepis nie określają ile lat powinna obejmować gwarancja na okna. Prawo pozostawia przedsiębiorcy składającemu oświadczenie gwarancyjne całkowitą swobodę w określeniu czasu ochrony nabywcy w przypadku, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu.

W artykule 577 § 3 K.c. stwierdza się jedynie, że jeżeli została udzielona gwarancja, co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że gwarant jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, o ile wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w oświadczeniu gwarancyjnym.

Tym samym długość okresu gwarancji na okna równie dobrze może obejmować 1 miesiąc, 1 rok albo 10 lat. Co więcej, długość okresu gwarancji jakości dla różnych typów okien objętych jednym oświadczeniem gwarancyjnym może być różna.

Od tej swobody w zakresie określenia terminu obowiązywania gwarancji jest tylko jeden wyjątek. Jeżeli przedsiębiorca składający oświadczenie gwarancyjne nie zastrzeże w nim terminu obowiązywania udzielonej gwarancji, wtedy zgodnie z postanowieniem art. 577 § 4 K.c. termin gwarancji wynosi dwa lata licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Ile trwa gwarancja na okna plastikowe?

Gwarancja na okna plastikowe trwa dokładnie tyle czasu ile wskaże gwarant w składanym oświadczeniu gwarancyjnym. Nie ma w tym względzie jednej obowiązującej zasady, do której muszą stosować się wszyscy producenci okien z PVC-U.

Każdy z nich doskonale zna mocne i słabe punkty produkowanych przez siebie okien i drzwi, tym samym dostosowuje okres gwarancji do przewidywanego czasu, w którym konstrukcje okienne zachowają właściwości określone w złożonym oświadczeniu.

Przeciętny okres gwarancji na okna plastikowe wynosi około 5 lat. Nadmierne skracanie tego terminu może wskazywać na przewidywaną możliwość wystąpienia problemów z jakością okien i drzwi.

Nadmierne wydłużanie okresu ochrony powinno być dla kupującego sygnałem do zwrócenia baczniejszej uwagi na ograniczenia i wyłączenia udzielanej gwarancji.

Montaż rolet, a gwarancja na okna

Rolety, to podstawowy typ urządzenia przeciwsłonecznego, łączonego z oknem w funkcjonalny zestaw. Nie ma żadnego racjonalnego powodu natury technicznej, który sprawia, że producent okien mógłby zasadnie ograniczyć albo wyłączyć gwarancję na okno tylko ze względu na montaż rolet. Takie działanie w istotny sposób ograniczałoby możliwość zastosowania produkowanych przez niego okien w obiektach budowlanych.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której producent okien będący gwarantem, zechce ograniczyć albo wyłączyć obowiązywanie udzielonej gwarancji w przypadku, gdy montaż rolet zostanie wykonany w sposób nieprawidłowy albo niezgodny z aktualnym stanem wiedzy technicznej.

Podstawowym warunkiem dla umieszczenia w oświadczeniu gwarancyjnym takiego zastrzeżenia wydaje się być jednoczesne wskazanie przez niego, jaki sposób montażu uznaje za prawidłowy i zgodny z aktualnym stanem wiedzy technicznej.

Gwarancja na okna Veka, Aluplast, Deceuninck…

Veka, Aluplast, Deceuninck, to marki producentów kształtowników okiennych z PVC-U przeznaczonych do produkcji okien i drzwi. Żaden z producentów kształtowników nie jest jednocześnie producentem okien i drzwi, dlatego żaden nie udziela gwarancji jakości na tego rodzaju gotowe wyroby, dlatego w każdym przypadku, gdy udzielana gwarancja jakości jest dla kupującego ważnym elementem, wpływającym na podjęcie decyzji o zawarciu umowy, w jego najlepszym interesie leży zawczasu zwrócenie uwagi i szukanie w oświadczeniu gwarancyjnym zapisów dotyczących nazwy i adresu gwaranta.

Często bowiem bywa tak, że producenci okien ze względu na rozpoznawalność marek producentów kształtowników okiennych, wykorzystują za ich zgodą marki i nazwy systemów do tworzenia nazw handlowych gotowych wyrobów, co może być mylące dla nabywców. W takim przypadku gwarancja na okna o nazwie handlowej Veka, Aluplast, Deceuninck nie pochodzi od tych marek, lecz wyłącznie od producenta okien składającego oświadczenie gwarancyjne.

Gwarancja na okna od dewelopera – co musi, a co może obejmować?

Udzielenie gwarancji na okna przez dewelopera wymagałoby złożenia przez niego odpowiedniego oświadczenia gwarancyjnego. O tym, jakie elementy stanowią niezbędną zawartość oświadczenia wymaganą prawem przesądza treść artykułu 5771 § 2 Kodeksu cywilnego.

Każda gwarancja musi określać nazwę i adres gwaranta, opis procedury, której uprawniony ma przestrzegać, aby móc skorzystać z gwarancji, wskazanie okien, których gwarancja dotyczy, warunki gwarancji oraz wyraźne stwierdzenie, że w przypadku braku zgodności rzeczy sprzedanej z umową kupującemu z mocy prawa przysługują środki ochrony prawnej ze strony i na koszt sprzedawcy oraz że gwarancja nie ma wpływu na te środki ochrony prawnej.

Szczegółowe postanowienia w obrębie każdego z tych zagadnień zależą już wyłącznie od woli dewelopera, który z chwilą złożenia oświadczenia staje się gwarantem w odniesieniu do rzeczy i usług wskazanych w treści tego oświadczenia gwarancyjnego.

Warto jednak podkreślić, że deweloperzy nie są skłonni do udzielania we własnym imieniu gwarancji jakości na okna, które stanowią przezroczyste części przegród zewnętrznych we wznoszonych przez nich obiektach budowlanych. Regułą jest raczej tryb postępowania polegający na wydaniu nabywcy mieszkania dokumentu gwarancyjnego, który pochodzi bezpośrednio od producenta albo sprzedawcy okna, czyli działanie zgodne z dyspozycją art. 5773 K.c.

Gwarancja dewelopera na okna

Udzielenie gwarancji na okna przez dewelopera nie jest jego obowiązkiem. Prawo nie nakłada obowiązku udzielania gwarancji jakości przez bezpośrednich producentów okien albo wykonawców usług, tym bardzie nie wymaga tego od przedsiębiorców, którzy nabywają rzeczy w celu ich wykorzystania, przetworzenia albo dalszej odsprzedaży.

Byłoby zatem cokolwiek dziwne, gdyby deweloper, który najpierw sam okna kupił, występując w roli sprzedawcy budynku albo jego wydzielonej części udzielał we własnym imieniu odrębnej gwarancji jakości dla materiałów budowlanych, których użył do wzniesienia obiektu.

Gwarancji jakości na okna z reguły udzielają tylko producenci rzeczy, a najbardziej typową sytuacją jest złożenie oświadczenia gwarancyjnego w dokumencie. W doktrynie zgodnie przyjmuje się, że dokument gwarancyjny ma charakter znaku legitymacyjnego. Legitymowanie się dokumentem gwarancyjnym – zwłaszcza dokumentem na okaziciela – jest wystarczające do wykonania uprawnień gwarancyjnych, co ułatwia wykonanie uprawnień samemu kupującemu oraz przeniesienie tych uprawnień na dalszego nabywcę rzeczy.

Jeżeli przy sprzedaży mieszkania deweloper wyda jego nabywcy dokument gwarancyjny na okna pochodzący od producenta rzeczy, tym samym przenosi na tego nabywcę uprawnienia gwarancyjne wynikające z wydanego dokumentu.

Gwarancja na montaż okien – na co zwrócić uwagę?

Istotą każdej udzielonej gwarancji jakości jest określenie obowiązków gwaranta i uprawnień kupującego w przypadku, gdy rzecz sprzedana nie ma właściwości określonych w tym oświadczeniu. Udzielenie gwarancji jakości na montaż okien, to specyficzny przypadek, w którym zobowiązanie zrównuje się z rzeczą.

W przypadku, gdy sprzedawca albo wykonawca usługi udziela gwarancji jakości na montaż okien najważniejsze z punktu widzenia nabywcy usługi jest zwrócenie uwagi, jakie konkretne właściwości montażu zostały objęte gwarancją. Na tym polu należy spodziewać się jednak wielu nieporozumień, ponieważ sprzedawcy okien i wykonawcy nie określają w umowach jakichkolwiek właściwości wykonywanych usług montażu okien, a kupujący nie określają żadnych wymagań.

Mamy więc co do zasady do czynienia z przypadkiem przewidzianym w art.357 K.c., w którym mowa o tym, że jeżeli dłużnik, (wykonawca), jest zobowiązany do świadczenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a jakość rzeczy nie jest oznaczona przez właściwe przepisy lub przez czynność prawną ani nie wynika z okoliczności, dłużnik powinien świadczyć rzeczy średniej jakości. Konia z rzędem temu, kto potrafi określić średnią jakość montażu okien.

Gwarancja na montaż okien w świecie idealnym…

Gwarancja na montaż okien w świecie idealnym powinna zawierać jasne i konkretne określenie poziomów albo wartości takich właściwości montażu jak:

  • Siły przenoszone przez połączenia mechaniczne okien z ościeżami, pochodzące od obciążeń wiatrem.
  • Siły przenoszone przez podpory pochodzące od całkowitego ciężaru konstrukcji okien i drzwi, ciężaru urządzeń przeciwsłonecznych oraz dodatkowych chwilowych obciążeń działających równolegle do płaszczyzn konstrukcji okiennych.
  • Szczelność połączeń okien z ościeżami na przenikanie powietrza.
  • Odporność połączeń okien z ościeżami na oddziaływanie wody opadowej.
  • Termoizolacja połączeń okien z ościeżami.
Oknotest.pl 2023-10-04 08:00:00
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024