Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Jakie drzwi balkonowe wybrać do domu?

Maj 2019

Trudno spotkać nowoczesny dom jednorodzinny, w którym w ogóle nie ma drzwi balkonowych. Coraz częściej zdarzają się za to budynki, w których znajduje się kilka, a nawet kilkanaście sztuk drzwi balkonowych i to różnych typów. Wszystko w tym względzie zależy od oczekiwań inwestora i przewidywanego zastosowania wyrobów. Lista typów drzwi balkonowych dostępnych na rynku jest długa, a wybór nie łatwy. Przedstawiamy najpopularniejsze, wskazując dalej pokrótce na ich wady i zalety:

  • Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe
  • Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym
  • Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym
  • Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne (PSK)
  • Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne (HST)
  • Drzwi balkonowe harmonijkowe/składane

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe rozwierane
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe
rozwierane
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe uchylno-rozwierane
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe uchylno-rozwierane
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe uchylno-rozwierane ze szczebliną
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe uchylno-rozwierane ze szczebliną

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe można spotkać w setkach tysięcy polskich mieszkań i domów. To najpowszechniej stosowany typ drzwi balkonowych, prosty w obsłudze i montażu, a przede wszystkim najtańszy, co wcale nie znaczy, że o niskiej wartości użytkowej, wręcz przeciwnie. W porównaniu do innych typów drzwi balkonowych, klasyczne jednoskrzydłowe drzwi balkonowe są wyjątkowo szczelne na przenikanie powietrza i wodoszczelne.

reklama

Przy odpowiednim doborze szyb łatwo osiągnąć dla nich klasę odporności na włamanie RC2 albo wyższy od przeciętnego poziom izolacyjności akustycznej. Ze względu na dużą powierzchnię charakteryzują się również całkiem dobrą wartościa współczynnika przenikania ciepła. Więcej informacji o zbadanych poziomach właściwości użytkowych jednoskrzydłowych drzwi balkonowych przedstawiamy w Rankingu okien.

Pewnym mankamentem w użytkowaniu mogą okazać się ograniczenia wymiarowe. Od dziesięcioleci standardowa szerokość drzwi balkonowych z PVC-U to zaledwie 865 mm, co powoduje, że wymiar w świetle ościeżnic wynosi niewiele ponad 70 mm. Do komunikacji to wystarczy, ale większego mebla przecisnąć nie sposób. Co do zasady, jednoskrzydłowe drzwi balkonowe, to nic innego, jak okno jednoskrzydłowe o dużej wysokości.

Tym samym w konstrukcji spotkamy próg odpowiadający wymiarowi szerokości całkowitej ramy ościeżnicy stanowiący barierę, z pokonaniem której mogą mieć problem osoby niepełnosprawne albo dzieci. Konstruktorzy znaleźli rozwiązanie tego problemu zastępując fragment ramy ościeżnicy niskim progiem aluminiowym. Warto jednak zauważyć, że drzwi balkonowe jednoskrzydłowe z niskim progiem charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wodoszczelnością i szczelnością na przenikanie powietrza niż konstrukcja o budowie standardowej.

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe – próg standardowy
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe – próg standardowy
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe – niski próg
Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe – niski próg

W sporadycznych przypadkach w skrzydło jednoskrzydłowych drzwi balkonowych wstawia się pomiędzy boczne ramiaki skrzydła dodatkowy element konstrukcyjny nazywany szczebliną. Szczeblina zapobiega odkształceniom skrzydła pod wpływem czynników temperaturowych i mechanicznych, a jednocześnie dzieli fizycznie powierzchnię skrzydła na dwie części, które wymagają odrębnego oszklenia. Niestety zdarza się, że niedokładności wykonania połączeń szczebliny z ramiakami skrzydła stają się w trakcie eksploatacji przyczyną niekontrolowanej infiltracji powietrza.

reklama

Optymalny wymiar jednoskrzydłowych drzwi balkonowych PVC-U, wykonanych ze standardowych kształtowników okiennych jedno lub dwustronnie okleinowanych nie powinien przekraczać S = 900 mm; H = 2300mm. Drzwi w kolorze białym, szczególnie te wykonane przy użyciu szerszych ram skrzydeł mogą być nieco większe, ale i tak zalecamy w takim przypadku wymiarowy umiar i ostrożność.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym
Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe
ze słupkiem stałym
Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym (stulp)
Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe
ze słupkiem ruchomym (stulp)

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym, to wyrób trochę… „teoretyczny”. Jak najbardziej wykonalny od strony technicznej i niemalże niespotykany w praktyce ze względu na ograniczenia użytkowe powodowane stałą pozycją słupka w konstrukcji. Słupek stały jest elementem konstrukcyjnym widocznym po otwarciu obu skrzydeł, fizycznie dzieląc przestrzeń pomiędzy stojakami ramy ościeżnicy i ograniczając światło przejścia. Jedyną zaletą takich drzwi, jaka przychodzi nam do głowy jest możliwość niezależnego otwierania każdego ze skrzydeł.

Mankament wynikający ze stałej pozycji słupka znika, gdy skorzystamy z dwuskrzydłowych drzwi balkonowych ze słupkiem ruchomym, nazywanych też „sztulpami” od niemieckiego określenia „stulp” oznaczającego właśnie ruchomy słupek w konstrukcji okiennej. Co to znaczy, że słupek jest ruchomy? To znaczy, że jest to element konstrukcyjny trwale połączony z jednym ze skrzydeł i otwiera się oraz zamyka wraz z tym skrzydłem.

Po otwarciu obu skrzydeł uzyskujemy całkowicie wolną przestrzeń w świetle ościeżnic zapewniającą nie tylko wygodne przejście, ale również możliwość transportowania rzeczy o dużych gabarytach. W dwuskrzydłowych drzwiach balkonowych z ruchomym słupkiem próg może mieć postać standardową albo obniżoną podobnie, jak to bywa w drzwiach jednoskrzydłowych. W przypadku zastosowania niskiego progu należy liczyć się z dość znacznym obniżeniem szczelności powietrznej i wodoszczelności konstrukcji.

Więcej informacji o zbadanych poziomach właściwości użytkowych dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem przedstawiamy w Rankingu OkienOptymalny wymiar dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem, wykonanych ze standardowych kształtowników okiennych z PVC-U jedno lub dwustronnie okleinowanych nie powinien przekraczać wymiarów S = 1800 mm; H = 2300mm.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem w pozycji zamkniętej
Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem w pozycji zamkniętej
Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem w pozycji otwartej
Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem w pozycji otwartej

Drzwi w kolorze białym, w szczególności te wykonane przy użyciu ram skrzydeł o większej szerokości całkowitej mogą być nieco szersze i wyższe, ale i w tym przypadku zalecamy wymiarowy umiar i ostrożność. Dwuskrzydłowe drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem, to produkt dość „delikatny”, podatny na odkształcenia pod wpływem działania różnic temperatur. Chcąc ograniczyć możliwość występowania tego negatywnego zjawiska nie należy przesadzać z wymiarami konstrukcji, warto zadbać o zastosowanie wzmocnień o większych momentach bezwładności, chronić powierzchnię przed nadmiernym nagrzewaniem oraz zadbać o prawidłowy montaż konstrukcji i podparcie progu na całej szerokości.

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK

reklama

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK zbudowane są z klasycznych kształtowników okiennych. Pod względem estetyki i wyglądu złożeń niewiele różnią się od innych typów drzwi balkonowych, o których pisaliśmy wcześniej. To, co zdecydowanie je odróżnia, to sposób otwierania uzyskiwany dzięki zastosowaniu specjalnych okuć.

W klasycznych drzwiach balkonowych, skrzydła uchylają się albo otwierają w kierunku wnętrza pomieszczenia, a po ich całkowitym rozwarciu znajdują się w pozycji prostopadłej do płaszczyzny konstrukcji okiennej, co należy przewidzieć podczas budowy, aby pozostawić wystarczającą ilość miejsca na ruch skrzydeł. W drzwiach balkonowych uchylno-przesuwnych ruch skrzydła odbywa się równolegle do płaszczyzny konstrukcji okiennej. Tak więc pierwszą zaletą drzwi przesuwnych PSK jest oszczędność miejsca w pomieszczeniach.

Dwukwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
Dwukwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
Trzykwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
Trzykwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
Trzykwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
Trzykwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
Trzykwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK
Trzykwaterowe drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK

Kolejnym, pozytywnym, z punktu widzenia użytkownika, wyróżnikiem drzwi balkonowych PSK mogą być wymiary konstrukcji. O ile zalecalibyśmy utrzymywanie wymiaru wysokości w okolicach H = 2300 mm, to szerokość drzwi balkonowych może być już zdecydowanie większa przekraczając nawet S = 4000 mm przy odpowiednim podziale konstrukcji trzykwaterowych.

Możliwość przesuwnego ruchu skrzydeł zapewniają szyny i wózki jezdne stanowiące elementy okuć okiennych mocowanych po wewnętrznej stronie konstrukcji drzwi balkonowych. Z tego względu montaż drzwi balkonowych PSK wymaga dużej precyzji i dokładności, a jednym z istotnych warunków prawidłowego funkcjonowania jest podparcie drzwi na całej szerokości i dolnej szyny jezdnej na całej jej długości.

Drzwi balkonowe PSK odstawno-przesuwne w pozycji zamkniętej
Drzwi balkonowe PSK odstawno-przesuwne w pozycji zamkniętej
Drzwi balkonowe PSK odstawno-przesuwne częściowo otwarte
Drzwi balkonowe PSK odstawno-przesuwne częściowo otwarte

Z podparcia szyny jezdnej można zrezygnować jedynie w przypadku, gdy dopuści to producent drzwi balkonowych albo producent okuć. Informację o zbadanych poziomach właściwości użytkowych różnych typów drzwi balkonowych uchylno-przesuwnych PSK przedstawiamy w Rankingu okien. Pewnym mankamentem użytkowym był do niedawna standardowy próg o wysokości równej szerokości całkowitej kształtownika ramy ościeżnicy drzwi balkonowych.

W roku 2018 pojawiły się na rynku konstrukcje drzwi balkonowych, w których zastosowano inne rozwiązania w obrębie progów. Są to nadal konstrukcje przesuwne, ale ze względu na system okuć i sposób zapoczątkowania ruchu skrzydła bliżej im już do konstrukcji drzwi balkonowych unoszono-przesuwnych HST niż klasycznych drzwi balkonowych PSK.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST, to prawdziwy hit sprzedażowy ostatnich lat. Nie są wyrobem o wybitnym poziomie właściwości użytkowych, ale za to doskonale wpisują w trend stosowania w obiektach mieszkalnych okien i drzwi o dużych powierzchni przeszklonych. Gdy dodać do tego możliwość wpuszczenia progu w posadzkę, co zwiększa funkcjonalność wyrobu, likwidując bariery architektoniczne występujące zarówno w klasycznych drzwiach balkonowych jedno i dwuskrzydłowych, jak i drzwiach balkonowych PSK mamy komplet zalet decydujących o niezwykłej popularności produktu mimo, że do tanich nie należy.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania A
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania A
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania D
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania D
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania C
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania C
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania F
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania F
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania K 3S
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania K 3S
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania K
Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST schemat otwierania K

Wysokość drzwi balkonowych HST wykonanych z kształtowników z PVC-U powinna mieścić się w granicach H = 2300 mm – 2400 mm, natomiast szerokość, w zależności od wybranego schematu otwierania może nawet przekraczać S = 6000 mm.

Konstrukcja w niczym nie przypomina wcześniej omówionych typów drzwi balkonowych. Ze względu na przesunięcie płaszczyzn części ruchomych i stałych, w produkcji używa się kształtowników ościeżnic i progów o dużej głębokości dochodzącej do 180 mm – 200 mm.

Drzwi balkonowe HST unoszono-przesuwne w pozycji zamkniętej
Drzwi balkonowe HST unoszono-przesuwne w pozycji zamkniętej
Drzwi balkonowe HST unoszono-przesuwne częściowo otwarte
Drzwi balkonowe HST unoszono-przesuwne częściowo otwarte

Montaż konstrukcji wymaga sporych umiejętności, a nierzadko konieczne jest przy tym użycie odpowiedniego sprzętu pozwalającego na swobodne i bezpieczne przemieszczanie ram i oszkleń na placu budowy. Podstawowe właściwości użytkowe drzwi balkonowych unoszono-przesuwnych HST, takie jak przenikalność cieplna, przepuszczalność powietrza, czy wodoszczelność przedstawiamy w Rankingu okien.

Drzwi balkonowe składane – harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe, ciągle kojarzą się raczej, jako produkt stosowany przy robotach wykończeniowych we wnętrzach obiektów. Swego czasu, tanie i dość podłej jakości, plastikowe drzwi składane można było spotkać w wielu łazienkach lub kuchniach, ale to zupełnie inne produkty niż harmonijkowe drzwi balkonowe, które można stosować, jako zewnętrzne drzwi balkonowe. Dostępne na polskim rynku drzwi balkonowe składane można wykonywać zarówno z drewna, jak i kształtowników z PVC-U lub aluminium. W ocenie nabywców uchodzą za produkt ekskluzywny i do tanich raczej nie należą.

W praktyce stosowane są bardzo rzadko. Intuicja podpowiada nabywcom, że ten typ drzwi przydatny jest w mniej ostrym klimacie, na przykład słonecznej Hiszpanii albo Kalifornii. Nam wypada zgodzić się z tą intuicją, tym bardziej, że informacji o zbadanych właściwościach użytkowych drzwi balkonowych harmonijkowych jest bardzo niewiele. Z tego względu nie są również konstrukcją notowaną w Rankingu okien.

Drzwi balkonowe składane/harmonijkowe schemat 330
Drzwi balkonowe składane/harmonijkowe schemat 330
Drzwi balkonowe składane/harmonijkowe schemat 321
Drzwi balkonowe składane/harmonijkowe schemat 321
Drzwi balkonowe składane/harmonijkowe schemat 431
Drzwi balkonowe składane/harmonijkowe schemat 431

Gdyby ktoś jednak był zainteresowany zastosowaniem tego typu drzwi balkonowych we własnym domu przedstawiamy powyżej kilka podstawowych schematów otwierania. Najczęściej spotykanym jest wersja drzwi w schemacie 330 albo 440.

Jaki typ drzwi balkonowych wybrać do domu?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdy nie zna się przewidywanego zastosowania i lokalizacji drzwi balkonowych w elewacji obiektu. Kierując się li tylko poziomem właściwości użytkowych różnych typów drzwi balkonowych można powiedzieć, że te o niższej szczelności powietrznej i wodoszczelności nie powinny znajdować się na elewacjach mocno obciążonych wiatrem, te bardziej podatne na odkształcenia występujące pod wpływem różnic temperatur powinny znaleźć zastosowanie na elewacjach lub w miejscach mniej narażonych na intensywne promieniowanie słoneczne.

W drzwiach balkonowych unoszono-przesuwnych HST montowanych w obrębie naroży budynku warto zwrócić uwagę na kierunki otwierania skrzydeł i położenie względem siebie części czynnej i biernej przyjmując, jako zasadę, by ten element konstrukcji był raczej przez wiatr opływany niż gdyby wiatr miał na ten element nacierać.

Do naszych uwag natury technicznej, każdy z nabywców zapewne dołoży własne uwagi, co do funkcjonalności i estetyki, a względy ekonomiczne dokonają ostatecznej selekcji. Jakby jednak nie dokonywać wyboru warto, by był rozważny, bo drzwi balkonowe, to podczas użytkowania budynku jedna z najintensywniej eksploatowanych konstrukcji okiennych.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-05-08 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:27:16


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024