LD926 - wyjątkowa powłoka uszczelniająca jako składowa nowego wariantu systemu szczelnego montażu okien illbruck
Tremco CPG to ceniony producent materiałów do montażu okien i drzwi, znany z tego, że wprowadza na polski rynek produkty o unikalnych właściwościach i zastosowaniu. Pierwszy „ciepły parapet”, pierwszy klejowy system montażu okien w warstwie ocieplenia MOWO, pierwsza wielofunkcyjna taśma rozprężna TRIO, pierwsza płynna membrana okienna SP925, pierwszy płynny klin okienny SP351 - to wszystko pionierskie pomysły i technologie pochodzące od marki illbruck - marki z przeszło 70-letnim doświadczeniem w produkcji materiałów uszczelniających. Dzisiaj kolejna premiera. Wyjątkowa, płynna membrana aktywna LD926!
Prawidłowy montaż okien z marką illbruck
Okno, to przezroczysty element muru konstrukcyjnego. Newralgiczny fragment przegrody, której głównym zadaniem jest skuteczne oddzielanie klimatu zewnętrznego od wewnętrznego klimatu pomieszczeń i strefy domowego komfortu. Okno spełni należycie swoją rolę, tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo zamontowane.
Producent marki illbruck od lat koncentruje swoją uwagę na tworzeniu materiałów służących wykonaniu optymalnej izolacji termicznej oraz zewnętrznych i wewnętrznych uszczelnień połączeń okien z ościeżami.
Pierwszą, spójną koncepcją ochrony izolowanego termicznie złącza przed wodą opadową, wilgocią wewnętrzną oraz infiltracją powietrza był system uszczelnień oparty w głównej mierze na stosowaniu folii izolacyjnych. Po stronie zewnętrznej izolację połączenia okna z ościeżem stanowiła wodoodporna folia otwarta dyfuzyjnie, po stronie wewnętrznej folia paroszczelna.
Odpowiedni dobór i właściwości materiałów illbruck stosowanych w obrębie zestawu illbruck, zapewniały osiągnięcie w warunkach właściwych dla klimatu środkowo-wschodniej Europy standardu montażu RAL z zachowaniem zasady „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”.
Zmiany klimatyczne oraz zmiany w technologii wznoszenia i wentylowania budynków spowodowały rozbudowę systemu illbruck. Do obrotu i stosowania przy wykonywaniu uszczelnień połączeń okien z ościeżami wprowadzono aktywne folie o zmiennym współczynniku Sd, takie jak illbruck ME501 czy ME508. W ten sposób osiągnięto jednocześnie dwa cele.
Po pierwsze, lepszą kontrolę nad przepływem wilgoci przez połączenie, po drugie, znaczące uproszczenie wykonania robót montażowych, ponieważ po obu stronach połączenia można było zastosować ten sam typ folii uszczelniającej.
Rozwój budownictwa pasywnego oraz aktywne prace nad wdrożeniem dyrektywy EPBD, (Energy Performance of Buildings Directive), zgodnie z którą w niedługim czasie budownictwo ma być zeroemisyjne, stworzyły konieczność wykonania kolejnego kroku w stronę poprawy szczelności montażu.
Odpowiedzią Tremco CPG było wprowadzenie do oferty gamy klejów, uszczelniaczy oraz powłok uszczelniających w autorskiej technologii hybrydowej SP. Pojawiła się paroszczelna powłoka SP925 przeznaczona do stosowania po stronie wewnętrznej połączenia. Nowy materiał szybko zdobył powszechne uznanie wykonawców i inwestorów przede wszystkim ze względu na łatwość aplikacji.
Dzisiaj, z największą satysfakcją, możemy zapowiedzieć wprowadzenie na rynek przez Tremco CPG kolejnego produktu, powłok uszczelniających nowej generacji, płynnych membran aktywnych LD926 na bazie wodnej dyspersji syntetycznej (lateksowej).
LD926 płynna membrana aktywna od Tremco CPG
Płynna membrana aktywna na bazie wodnej dyspersji syntetycznej, (lateksowej), charakteryzuje się szeroką rozpiętością współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd od 0,2m do 150 m.
Ta wyjątkowa i unikalna właściwość odróżnia i wyróżnia ten produkt pośród innych wyrobów o podobnym przeznaczeniu, bowiem pozwala na skuteczne zastosowanie w złączu okiennym jednej i tej samej powłoki uszczelniającej zarówno od strony pogodowej, jak i od strony pomieszczenia budynku.
Możliwość wykonania uszczelnienia okien zgodnego z wymaganiami RAL przy jednoczesnym zredukowaniu asortymentu środków uszczelniających i stanów magazynowych o 50%, to coś, co na pewno powinno spodobać się wykonawcom robót instalacyjnych stolarki budowlanej. Inne, niewątpliwe zalety nowej płynnej membrany aktywnej LD 926, to:
- Elastyczna powłoka, która sprawdza się na nierównych i trudnych geometrycznie podłożach,
- Łatwość aplikacji i gęstość. Nakładanie przy użyciu pędzla lub szpatułki. Materiał nie spływa z pionowych powierzchni,
- Wyprowadzanie wilgoci ze złącza - osuszanie izolatora, (pianki FM330), w czasie rzeczywistym, bez względu na panujące warunki klimatyczne i wilgotnościowe otoczenia (wewnątrz i na zewnątrz),
- Możliwość stosowania zarówno po stronie wewnętrznej i zewnętrznej złącza okiennego dzięki zmiennemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego,
- Czyszczenie rąk i narzędzi pod bieżącą, zimną wodą,
- Bezpieczeństwo dla środowiska i użytkowników, produkt bez rozpuszczalników i drażniącego zapachu.
- Rozwiązanie dedykowane jest zarówno do nowego budownictwa jak i rynku wymiany okien (wariant z taśmą rozprężną TP610 przy zachowaniu izolacji termicznej budynku)
- Membrana jest kompatybilna ze wszystkimi komponentami szczelnego systemu montażu okien illbruck.
LD926 płynna membrana aktywna – właściwości użytkowe
W aktualnym stanie techniki wymaga się, aby połączenia okien z ościeżami projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza. Płynna membrana aktywna LD926 pozwala uzyskać szczelność połączenia na przenikanie powietrza definiowaną wartością współczynnika infiltracji na poziomie a ≤ 0,1 [m3/hm(daPa)2/3 zarówno w odniesieniu do Polskiej Normy PN-EN 1026, jak i PN-EN 12114, co w metodologii RAL oznacza, że połączenie jest w praktyce powietrznie szczelne.
Szczelność na przenikanie powietrza, to tylko jedna z pożądanych cech złącz konstrukcyjnych. Inną, nie mniej ważną jest możliwość skutecznego odprowadzania wilgoci przedostającej się w obręb połączeń okien z ościeżami.
Unikalna właściwość płynnej membrany LD926 związana ze zmiennym oporem dyfuzyjnym materiału uszczelniającego, co pozwala wyprowadzać wilgoć i osuszać izolację termiczną w czasie rzeczywistym bez względu na porę roku, zmiany temperatur oraz wartości ciśnień cząsteczkowych pary wodnej zawartej w powietrzu. Ta wyjątkowa cecha płynnej membrany powinna być szczególnie interesująca i atrakcyjna dla architektów i inwestorów budynków ogrzewanych i klimatyzowanych.
Deklarowane przez Tremco CPG właściwości użytkowe płynnej membrany aktywnej LD926 przedstawiono w tabeli:
Materiał | Wodna dyspersja syntetyczna (lateksowa) |
Kolor | Biały |
Szczelność powietrzna EN 1026 przy 600 Pa | a ≤ 0,1 [m3/hm(daPa)2/3 |
Szczelność powietrzna EN 12114 przy 1000 Pa | a ≤ 0,1 [m3/hm(daPa)2/3 |
Szczelność na zacinający deszcz EN1027 | 600 Pa |
Szczelność dyfuzyjna - przepuszczalność pary wodnej, Sd | 0,2 m – 150 m |
Wydłużenie przy zerwaniu DIN 53504 S2 | 350% |
Czas utwardzania 1 warstwy (23°C / HR 50%) | 24h |
Temperatura aplikacji – powietrza i podłoża | ≥ + 5°C |
Narzędzia aplikacji | Pędzel lub szpatułka |
Czyszczenie rąk i narzędzi | Pod bieżącą, zimną wodą |
Emisyjność substancji lotnych | EC1 PLUS |
Wymagana min. grubość powłoki z pomiarem warstwy mokrej | 2 warstwy x 1 mm na mokro= 1 mm na sucho |
Zużycie [kg/m2] | 2,140 (1mm na sucho) |
Więcej informacji o właściwościach, zaletach i korzyściach z zastosowania płynnej membrany aktywnej LD926 oraz wiele praktycznych uwag dotyczących jej aplikacji znajdziecie w broszurze „System szczelnego montażu okien – wariant płynny”.
LD926 płynna membrana aktywna – na budowie
Od wielu lat mamy zaszczyt i przyjemność prezentować architektom, inwestorom i wykonawcom robót montażowych nowe materiały i technologie marki illbruck. Z niekłamaną satysfakcją uczestniczyliśmy w pierwszym montażu okien z zastosowaniem ciepłego parapetu, systemu MOWO albo wewnętrznej powłoki uszczelniającej SP925.
Płynna membrana aktywna LD926 to produkt o tak szerokim spectrum zastosowania i takich właściwościach, że trudno byłoby nie spojrzeć na sposób wykorzystania tego materiału bezpośrednio na placu budowy. O ile tylko warunki pogodowe pozwolą jeszcze w tym roku postaramy się przygotować video-relację z montażu okien z użyciem aktywnej powłoki LD926, do zobaczenia na budowie.
Oknotest.pl 2023-10-17 08:00:00