Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Drzwi harmonijkowe, jako wyjście na taras lub balkon

Czerwiec 2019

Co łączy ze sobą taras, balkon, garderobę, szafę na ubrania oraz kabinę prysznicową? To drzwi harmonijkowe, nazywane także drzwiami składanymi. W zależności od przewidywanego zastosowania mogą być wykonane z PVC-U, drewna, aluminium, a nawet samego szkła. Te, które stanowią wyposażenie szaf i kabin nie będą przedmiotem naszego zainteresowania. Pominiemy także drzwi harmonijkowe wykonane w całości z przezroczystych tafli szkła, które w galeriach handlowych oddzielają powierzchnię handlową od ciągów komunikacyjnych. Przyjrzyjmy się za to harmonijkowym drzwiom składanym, które mogą stanowić wyjście na balkon albo taras budynku mieszkalnego. Czy mogą konkurować z klasycznymi dwuskrzydłowymi drzwiami balkonowymi z ruchomym słupkiem albo drzwiami unoszono bądź uchylno-przesuwnymi HST lub PSK? 

Składane drzwi harmonijkowe, przesuwne Vetrex Patio Space
Składane drzwi harmonijkowe, przesuwne Vetrex Patio Space

Drzwi harmonijkowe, czy są funkcjonalne?

Pod względem popularności i dostępnej informacji technicznej nie mogą. Porównując do drzwi HST lub PSK o tarasowych drzwiach harmonijkowych niewiele wiadomo mimo tego, że większość systemów kształtowników okiennych z PVC-U oraz aluminium od dawien dawna stwarza techniczne możliwości ich produkcji i to w wielu różnych wariantach ze względu na liczbę otwieranych i składanych skrzydeł. Drzwi harmonijkowe nie zyskały także popularności wśród nabywców, jako przegroda bezpośrednio oddzielająca pomieszczenia mieszkalne od klimatu zewnętrznego.

reklama

W domach jednorodzinnych raczej ich nie znajdziecie. Co najwyżej, jeśli starannie się rozejrzeć, tu i ówdzie można napotkać drzwi harmonijkowe, które stanowią na przykład frontową, otwieraną część ogrodu zimowego, jednak i w tym przypadku trudno mówić o popularności, bo ile rocznie powstaje w Polsce ogrodów zimowych?

Przyczyn braku popularności drzwi harmonijkowych stosowanych, jako wyjście na taras lub balkon należy upatrywać z jednej strony w technicznej złożoności produktu, co może odstręczać producentów, z drugiej, w obawach nabywców o funkcjonalność i przydatność drzwi składanych w dość ostrym klimacie środkowo-wschodniej Europy. Jeżeli za miarę oceny funkcjonalności drzwi balkonowych uznamy uzyskiwane światło przejścia po otwarciu skrzydeł oraz możliwość organizacji i zagospodarowania przestrzeni w ich pobliżu okaże się, że pod względem światła przejścia tarasowe drzwi harmonijkowe na głowę biją dobrze znane konstrukcje z ruchomym słupkiem, a także uchylno-przesuwne drzwi PSK, dorównując, a być może nawet przewyższając pod tym względem drzwi HST. W USA, gdzie popularność tarasowych drzwi harmonijkowych jest znacznie większa niż w Polsce, producenci mogą zaproponować nabywcom konstrukcje o całkowitej szerokości ponad 14 metrów bieżących, składające się z aż 16 składanych skrzydeł, po osiem na każdą ze stron! Po złożeniu i zsunięciu skrzydeł tarasowych drzwi harmonijkowych zajmą one we wnętrzu pomieszczenia podobną ilość miejsca, jak skrzydła drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem. Plus i zaleta w tym, że przy dużej szerokości światła przejścia skrzydła zajmą z reguły pustą przestrzeń w obrębie niezagospodarowanych naroży pomieszczeń mieszkalnych.

Składane drzwi harmonijkowe Centor
Składane drzwi harmonijkowe Centor
Składane drzwi harmonijkowe Centor
Składane drzwi harmonijkowe Centor

Drzwi harmonijkowe – ocena właściwości użytkowych

Nieco trudniejsza jest ocena właściwości użytkowych harmonijkowych drzwi tarasowych pod kątem ich przydatności i zastosowania w obiektach budowlanych wznoszonych w klimacie środkowej i wschodniej Europy. Ze względu na aktualne preferencje producentów i nabywców nie dysponujemy żadnymi wynikami wstępnych badań typu drzwi harmonijkowych wyprodukowanych przez polskiego producenta okien i drzwi balkonowych. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak odwołać się w tym względzie do wyników badań wyrobów wykonanych w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności do wyników badań drzwi harmonijkowych aluminiowo-drewnianych produkowanych przez firmę CENTOR NORTH AMERICA, INC., która posiada także zakład produkcyjny w Polsce.

Właściwości użytkowe aluminiowo-drewnianych drzwi harmonijkowych
CENTOR o wymiarach 5345 mm x 2426 mm składających się z pięciu skrzydeł
Właściwość Wartość/poziom/klasa wg. AAMA/WDMA/CSA 101/I.S.2/A440-08 Przybliżona wartość/poziom/klasa odniesiona do jednostek miar PN-EN 14351-1
Projektowa odporność na obciążenie wiatrem
(Design Pressure)
±45,1 psf ± 2160 Pa
Przepuszczalność powietrza
(Air Infiltration)
0,81 L/s/m3 2,92 m3/hm2
Wodoszczelność
(Water Penetration Resistance)
5,43 psf 260 Pa

Mimo różnic w definicjach poszczególnych właściwości użytkowych oraz różnic systemów metrycznych, w których wyrażone są uzyskane wyniki, porównanie wartości/poziomów/klas prowadzi do wniosku, że harmonijkowe drzwi tarasowe nie różnią się w sposób istotny od drzwi balkonowych HST. Co oczywiste, w krótkiej publikacji nie sposób już omówić wszelkich możliwych różnic wynikających chociażby z właściwości materiałów, z których drzwi harmonijkowe zostaną wykonane, nie mniej wydaje się, że we właściwie zaprojektowanym budynku mieszkalnym mogą być ciekawą alternatywą dla bardziej popularnych rozwiązań wyjść balkonowych i tarasowych.

reklama

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-06-24 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:23:08


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.