Funkcje okien

16.06.2012
Udostępnij

W otaczającej nas przestrzeni architektonicznej okna są... wszędzie. Nawet „dom bez klamek” będzie domem z oknami. Przyjmijmy po prostu, że dom bez okien nie istnieje. Okna, to artykuł przemysłowy powszechnego użytku. Być może właśnie ta powszechność sprawia, że tak rzadko zastanawiamy się nad funkcjami, jakie spełniają one w obiektach budowlanych. Większości z nas wystarcza ich sprawne otwieranie i zamykanie.

Panie domu powiedziałyby jeszcze, że mają być czyste. To prawda, okna mają się sprawnie otwierać, zamykać, uchylać, przesuwać i mają być czyste, ale czy to wszystko? Skądże znowu. Prawdziwe funkcje okna należy zdefiniować nieco inaczej, patrząc szerzej na otoczenie w jakim się znajdują. Spójrzcie tylko na poniższy rysunek, a sami zobaczycie z jakimi zjawiskami muszą radzić sobie okna, aby chronić komfort naszych domów i mieszkań.

Czynniki oddziałujące na okna. Funkcje okien według RAL.
Czynniki oddziałujące na okna. Funkcje okien według RAL.

Głównym „wrogiem” okien są... siły natury. Promieniowanie słoneczne, temperatura, wiatr, deszcz, wilgoć wewnętrzna zawarta w powietrzu, a nawet grawitacja! Z mniejszym lub większym natężeniem wszystkie te zjawiska nieustannie oddziałują na każde okno odkąd tylko zostanie wbudowane w ściany budynku.

promocja
promocja

Nie mamy większego wpływu na występowanie tych zjawisk, ale nie chcielibyśmy także, aby wpływały one negatywnie na warunki życia w naszych domach. W ten sposób odkrywamy właśnie podstawową funkcję każdego okna. Ma ono skutecznie oddzielać klimat wewnątrz pomieszczeń od klimatu zewnętrznego, (od warunków atmosferycznych). Pozostałe funkcje, które za chwilę wymienimy wydają się być już tylko pochodną tej najważniejszej i po trosze indywidualnych oczekiwań użytkowników. Jakich? Spójrzmy jeszcze raz na obrazek. Wydaje się jasne, że oprócz oddzielenia klimatów okno powinno zapewniać użytkownikom:

  • Odpowiednią izolację termiczną.
  • Odpowiednią izolację akustyczną.
  • Odpowiednią szczelność otworu okiennego.
  • Odpowiednią ilość światła dziennego.
  • Odpowiednią ilość powietrza niezbędną dla prawidłowego działania wentylacji.
  • Odpowiedni poziom ochrony życia, zdrowia i mienia
  • Odpowiedni poziom przenoszenia obciążeń pochodzących od sił działających na okno, na konstrukcję budynku.

Jak widać, okno to wielofunkcyjny wyrób budowlany. Co więcej, bez większego błędu można powiedzieć, że każde prawidłowo wykonane okno PVC, po właściwym zamontowaniu w ościeży, będzie spełniać wszystkie wymienione funkcje. Czy to oznacza, że wszystkie okna są takie same? Nie, nie są. Co prawda, każde oddzieli nas na przykład od źródła hałasu z tym, że jedne będą zapewniały lepszą ochronę akustyczną, inne gorszą.

Podobnie z ograniczaniem strat ciepła, czy odpornością na włamanie. O tym, w jakim stopniu okno będzie spełniać poszczególne przypisane mu funkcje zadecydują jego specyficzne właściwości użytkowe, a o pożądanym albo wymaganym poziomie tych właściwości dla danego obiektu budowlanego w każdym indywidualnym przypadku powinien decydować architekt lub inwestor kupujący okna.

OKNOTEST.PL

Zobacz także
Grupa Solo City
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Alsecco Salamander 76 AD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Termo Profil Duoport SK
drzwi uchylno-przesuwne PSK PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Oknoplast Prismatic
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Okno-Pol Aluprof MB-86
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Chemo Plast Ideal 7000
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Popularne