Parowanie okien trzyszybowych

14.10.2018
Udostępnij

Zjawisko parowania okien nie ma bezpośredniego związku z liczbą szyb i komór pakietu szyby zespolonej. Czynnikiem, który w pierwszej kolejności wpływa na fakt wystąpienia zjawiska parowania okien trzyszybowych od środka pomieszczenia jest współczynnik przenikania ciepła Ug szyby zespolonej oraz rodzaj ramki dystansowej użytej do stworzenia konstrukcji pakietu.

Okna trzyszybowe, w których współczynnik przenikania ciepła szyby będzie taki sam lub zbliżony do wartości Ug okien dwuszybowych będą parowały od strony wewnętrznej dokładnie w takich samych warunkach, ponieważ wystąpienie zjawiska parowania w dużej mierze zależy od temperatury na powierzchni szyby, a ta przy danej temperaturze powietrza zewnętrznego uzależniona jest od współczynnika przenikania ciepła pakietu i jego konstrukcji, a przede wszystkim rodzaju ramki międzyszybowej.

Zaparowane okno. Kondensacja pary wodnej na szybie w oknie.
Zaparowane okno. Kondensacja pary wodnej na szybie w oknie.

Zjawiskiem zaskakującym dla użytkowników okien trzyszybowych wyposażonych w tak zwane „ciepłe ramki”, w których współczynnik przenikania ciepła przyjmuje wartość zdecydowanie niższą od współczynnika okien dwuszybowych jest parowanie okien od strony zewnętrznej, szczególnie wtedy, gdy to zjawisko wystąpi po zakończeniu sezonu grzewczego - wiosną lub latem.

Jak to możliwe, żeby doskonałe okna trzyszybowe parowały od zewnątrz? Wbrew pozorom nic w tym niczego dziwnego i zaskakującego. Okna trzyszybowe o niskim współczynniku przenikania ciepła stworzono właśnie po to, by ograniczać straty ciepła. Dzięki powłokom termoizolacyjnym i zawartości gazu szlachetnego w przestrzeni międzyszybowej szyb zespolonych wydatnie ogranicza się wymianę ciepła zachodzącą przez taką przegrodę pomiędzy środowiskiem wewnętrznym, a dokładniej powietrzem znajdującym się wewnątrz pomieszczeń, a powietrzem i środowiskiem zewnętrznym.

Ta właściwość okien trzyszybowych ma charakter stały i działa niezależnie od pory roku, zawsze wtedy, gdy temperatura powietrza wewnętrznego jest wyższa od temperatury powietrza zewnętrznego. Znaczące ograniczenie wymiany ciepła przez okna trzyszybowe może okresowo powodować, że temperatura skrajnej, zewnętrznej szyby pakietu będzie niższa od temperatury powietrza zewnętrznego, a stąd już tylko krok do… powstawania kondensatu pary wodnej na jej powierzchni.

Chociaż zabrzmi to cokolwiek dziwnie, parowanie okien trzyszybowych od strony zewnętrznej należy uznać za dowód potwierdzający wysoką termoizolacyjność zastosowanego oszklenia.

OKNOTEST.PL

Zobacz także
Windows 2000 Star
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
KNS Softline 82
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Bertrand ALUTREND SMART
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Drutex SA Duoline HS 68
drzwi unoszono-przesuwne HST drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Fasada IV 68 Renowacyjny
okna i drzwi balkonowe drewniane
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Jarbetal Aluprof MB-Skyline
drzwi przesuwne aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne