Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Zaparowane okna między szybami

Październik 2018

Pod koniec XX wieku w konwencjonalnej szybie zespolonej przestrzeń pomiędzy taflami szkła wypełniana była powietrzem. W XXI wieku do przestrzeni międzyszybowej wprowadzono dodatkowo gazy szlachetne, najczęściej argon lub krypton. W ten sposób przestrzeń między szybami zespolonego pakietu wypełniona jest mieszaniną powietrza i gazów szlachetnych, co wydatnie przyczynia się do zmiany jego właściwości użytkowych w zakresie przenikalności cieplnej.

Ze względu na fakt, iż od 30% do 50% przenikania ciepła przez szybę zespoloną odbywa się drogą przewodnictwa cieplnego i ruchów konwekcyjnych gazów znajdujących się w przestrzeni międzyszybowej, zastępując powietrze gazem o mniejszej przewodności cieplnej można uzyskać efekt istotnego obniżenia przenikania ciepła dla całej szyby zespolonej.

reklama

Warunkiem niezbędnym do uzyskania niższego współczynnika przenikania ciepła szyby zespolonej jest wypełnienie przestrzeni międzyszybowej mieszaniną w której gaz szlachetny stanowi co najmniej 85% zawartości. Standardowa szyba zespolona dobrej jakości powinna zachować swoje właściwości izolacyjne przez minimum 10 lat.

Zaparowane okna w domu
Zaparowane okna w domu

Hermetyczne uszczelnienie brzegów szyby uniemożliwia wymianę gazów z otoczeniem. Zaparowane okna między szybami są objawem wykraplanie pary wodnej w przestrzeni międzyszybowej.

Jeśli zaparowanie okna między szybami następuje w niedługim czasie od zakupu nowych okien jest to typowym objawem rozszczelnienia pakietu szyby zespolonej i utraty hermetyczności połączenia. W takim przypadku, rozszczelnienie pakietu należy uznać za istotną wadę szyby, która powinna zostać wymieniona przez sprzedawcę lub gwaranta.

Zdarza się również, że naturalny ubytek gazu szlachetnego z przestrzeni międzyszybowej i zastąpienie go przez powietrze atmosferyczne spowoduje parowanie między szybami w oknach użytkowanych przez długi okres czasu. Stopniowy ubytek gazu z przestrzeni międzyszybowej nie jest wadą, więc mimo utraty właściwości użytkowych szyby zespolonej, nie można uznać szyby za wadliwą. To objaw naturalnego zużycia, przewidziany i opisany w Polskich Normach.

reklama

Dla określenia szczelności szyby, na którą wpływ ma równowaga pomiędzy uchodzeniem gazu specjalnego z szyby, a przenikaniem powietrza z zewnątrz, została opracowana norma PN-EN 1279-3:2004 „Szkło w budownictwie. Szyby zespolone izolacyjne. Długotrwała metoda badania i wymagania dotyczące szybkości ubytku gazu oraz tolerancja koncentracji gazu.” Norma określa wymagania dla napełnianych gazami specjalnymi szyb zespolonych oraz określa sposób badania ich gazoszczelności.

OKNOTEST.PL

Jakub Błaszczyk 2018-10-14 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:48:39


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024