Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Mokre okna po nocy. Czy to normalne?

Październik 2018

W okresie jesienno-zimowych chłodów, wieczorem, gdy kładziemy się spać, okna zazwyczaj są jeszcze suche, a po nocy, gdy wstajemy rano, są już mokre i zaparowane od środka.

Dlaczego mamy mokre okna po nocy?

Otaczające nas powietrze jest mieszaniną gazów i pary wodnej. Zawartość pary wodnej w powietrzu zależy od jego temperatury. Im powietrze cieplejsze, tym większa jego zdolność do transportowania pary wodnej i tym więcej pary może pomieścić się w każdym 1 m3 powietrza. Przykładowe maksymalne wartości podajemy w tabeli.

Temperatura powietrza °C Wilgotność bezwzględna g/m3
30 30,26
20 17,24
10 9,38
5 6,79
0 4,85
-5 3,41
-10 2,36
reklama

Jesienią i zimą okno wbudowane w ścianę budynku stanowi istotny element przegrody, która oddziela wewnętrzny, ciepły klimat pomieszczeń od chłodnego klimatu zewnętrznego. Przez przegrodę stanowiącą barierę pomiędzy obiema strefami klimatów w sposób ciągły zachodzi zjawisko wymiany ciepła.

Zaparowane okno od środka. Usuwanie pary wodnej z okna.
Zaparowane okno od środka. Usuwanie pary wodnej z okna.

Wymiana ciepła zawsze przebiega z układu o temperaturze wyższej do układu o temperaturze niższej, zgodnie z drugą zasadą termodynamiki. Wymiana ciepła odbywać się będzie do momentu osiągnięcia stanu równowagi termicznej. Powstrzymanie procesu przekazywania ciepła pomiędzy sąsiadującymi układami o różnej temperaturze jest niemożliwe – można go jedynie spowolnić.

Szybkość procesu zależy od różnicy temperatur po obu stronach okna. Im chłodniej na zewnątrz, tym szybszy będzie proces wymiany ciepła. Monika Okoniewska w Przeglądzie Geograficznym 2018 podaje, że latem najniższe dobowe wartości temperatur występują między godziną 1:00 a 2:00. Jesienią i wiosną między godziną 2:00 a 4:00. W okresie zimowym od końca grudnia do końca lutego, najniższe dobowe wartości temperatur występują między godziną 4:00 a 6:20.

Wiemy już zatem, że w sezonie grzewczym wymiana ciepła przez okno zachodzi w sposób najbardziej intensywny w nocy, pomiędzy godziną 2:00 a 6:20. W tym czasie temperatura ciepłego powietrza pomieszczeń stykającego się z coraz chłodniejszą powierzchnią okna zdecydowanie obniża się, a tym samym maleje zdolność powietrza w pomieszczeniu do magazynowania i transportu pary wodnej.

reklama

Nadmiar wody, którego powietrze nie może już pomieścić wykrapla się na zamkniętym oknie w postaci kondensatu. W czasie, gdy my sobie smacznie śpimy natura nie próżnuje, dlatego właśnie jesienią i zimą część z nas ma mokre okna po nocy.

OKNOTEST.PL

Jakub Błaszczyk 2018-10-15 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:44:24


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024