Zaparowane okna w środku

14.10.2018
Udostępnij

Zaparowane okna w środku, od strony mieszkania, to zjawisko irytujące, lecz z punktu widzenia fizyki budowli zjawisko oczywiste, czyli nic nadzwyczajnego. Po prostu, powietrze ogrzane do temperatury pokojowej, w którym zawsze znajduje się pewna ilość pary wodnej utrzymywanej w stanie lotnym, czyli niewidocznym dla użytkownika, styka się z przeszkodą, w tym przypadku oknem, a dokładniej szybą, której temperatura jest niższa, a czasem zdecydowanie niższa od temperatury tego powietrza.

Okno zaparowane od środka. Zaparowane okno od wewnątrz.
Okno zaparowane od środka. Zaparowane okno od wewnątrz.

W miejscu zetknięcia ciepłego powietrza z chłodną szybą, temperatura powietrza obniża się, a wraz ze spadkiem temperatury maleje zdolność powietrza do magazynowania i przenoszenia pary wodnej. Im chłodniej za oknem, im szybciej i intensywniej zachodzi wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym przez przegrodę, czyli okno, tym większa możliwość wystąpienia zjawiska parowania okien w środku, ponieważ temperatura wewnętrznej powierzchni szyb radyklanie się obniża, a tym samym równie radyklanie schładza się powietrze stykające się z oknem.

Wymiana ciepła w szybie zespolonej
Wymiana ciepła w szybie zespolonej

Schłodzone powietrze traci możliwość przenoszenia i magazynowania zawartej w nim dotychczasowej ilość pary wodnej, a jej nadmiar wykrapla się na chłodnej szybie w postaci kondensatu.

Warto zauważyć i podkreślić, że zaparowane okna w środku zdecydowanie częściej pojawią się u użytkowników okien starszego typu, wyposażonych w szyby o relatywnie wysokiej wartości współczynnika przenikania ciepła Ug, zespolone przy użyciu aluminiowych ramek dystansowych, które są doskonałym przewodnikiem ciepła i przyczyniają się do większego spadku temperatury na powierzchni szyb w obrębie styku szkła z kształtownikami okiennymi.

To właśnie dlatego zjawisko parowania okien w środku najczęściej zaczyna się i najintensywniej występuje wzdłuż linii styku szyb z kształtownikami okiennymi, szczególnie w dolnej części skrzydeł okiennych. Tak więc, okna zaparowane w środku w żadnym wypadku nie są obarczone wadą, lecz tak jak wszystko i wszyscy podlegają działaniu podstawowych praw fizyki.

OKNOTEST.PL

Zobacz także
Domix-P AS 178HS
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Oknostyl Komfort Rondo
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Stollar IV 78 Euroline
okna i drzwi balkonowe drewniane
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Eko-Okna Smart Slide
drzwi przesuwne PCV
ocena gwiazdki 1.00 / 5.00
Fasada IV 78 Standard
okna i drzwi balkonowe drewniane
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Ronkowski Gemini Linear
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Popularne