Szukaj w Oknotest.pl
reklama

Zaparowane okna w środku

Październik 2018

Zaparowane okna w środku, od strony mieszkania, to zjawisko irytujące, lecz z punktu widzenia fizyki budowli zjawisko oczywiste, czyli nic nadzwyczajnego. Po prostu, powietrze ogrzane do temperatury pokojowej, w którym zawsze znajduje się pewna ilość pary wodnej utrzymywanej w stanie lotnym, czyli niewidocznym dla użytkownika, styka się z przeszkodą, w tym przypadku oknem, a dokładniej szybą, której temperatura jest niższa, a czasem zdecydowanie niższa od temperatury tego powietrza.

Okno zaparowane od środka. Zaparowane okno od wewnątrz.
Okno zaparowane od środka. Zaparowane okno od wewnątrz.

W miejscu zetknięcia ciepłego powietrza z chłodną szybą, temperatura powietrza obniża się, a wraz ze spadkiem temperatury maleje zdolność powietrza do magazynowania i przenoszenia pary wodnej. Im chłodniej za oknem, im szybciej i intensywniej zachodzi wymiana ciepła pomiędzy powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym przez przegrodę, czyli okno, tym większa możliwość wystąpienia zjawiska parowania okien w środku, ponieważ temperatura wewnętrznej powierzchni szyb radyklanie się obniża, a tym samym równie radyklanie schładza się powietrze stykające się z oknem.

Wymiana ciepła w szybie zespolonej
Wymiana ciepła w szybie zespolonej
reklama

Schłodzone powietrze traci możliwość przenoszenia i magazynowania zawartej w nim dotychczasowej ilość pary wodnej, a jej nadmiar wykrapla się na chłodnej szybie w postaci kondensatu.

Warto zauważyć i podkreślić, że zaparowane okna w środku zdecydowanie częściej pojawią się u użytkowników okien starszego typu, wyposażonych w szyby o relatywnie wysokiej wartości współczynnika przenikania ciepła Ug, zespolone przy użyciu aluminiowych ramek dystansowych, które są doskonałym przewodnikiem ciepła i przyczyniają się do większego spadku temperatury na powierzchni szyb w obrębie styku szkła z kształtownikami okiennymi.

To właśnie dlatego zjawisko parowania okien w środku najczęściej zaczyna się i najintensywniej występuje wzdłuż linii styku szyb z kształtownikami okiennymi, szczególnie w dolnej części skrzydeł okiennych. Tak więc, okna zaparowane w środku w żadnym wypadku nie są obarczone wadą, lecz tak jak wszystko i wszyscy podlegają działaniu podstawowych praw fizyki.

OKNOTEST.PL

reklama
Jakub Błaszczyk 2018-10-14 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:49:37


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.